Kto w firmie zajmuje sprawami finansów?

Finanse – to temat niewątpliwie bardzo istotny w zasadzie w każdej firmie. Pytanie w zasadzie pojawia się jednak dość zasadnicze – kto musi zajmować się finansami w firmie? Pokrótce na to właśnie pytanie postaramy się poniżej odpowiedzieć.

Szef a finanse

Wiele osób pyta szczególnie o to, czy jako szefowie firmy, w miarę jej rozwoju, naprawdę będą musieli wszystkim się zajmować, czy też będą mogli zatrudnić kogoś do tej czarnej roboty. Z czego wynika to pytanie?

Otóż obecnie naprawdę wiele osób zakłada firmy, którzy nie są wcale finansistami, nie mają wykształcenia stricte ekonomicznego, mają zaś pasję i umiejętności i chcą coś świetnego robić na własny rachunek. Czy muszą jednak oni zajmować się finansami firmy? Zasadniczo nie trzeba posiadać takiej wiedzy, jak księgowa, niemniej jednak ogólnie warto się nieco znać na finansach.

Oczywiście nie dokładnej analizy. Ale każdy szef powinien mieć chociaż tyle wiedzy, aby wiedzieć, czy na pewno nie jest oszukiwany, umieć jasno ocenić sytuację finansową firmy a także odpowiednio ocenić, jakie transakcje będą po jego myśli, jakie zaś nie.

Warto w tym celu zainwestować w finanse dla niefinansistów szkolenie. Na takim kursie każdy przedsiębiorca dowie się bardzo dokładnie, jak w zasadzie powinien inwestować, jakie są podstawowe terminy w ekonomii itp. Co więcej opłaca się również szkolenie controlling finansowy z racji chociażby tego, że uczy, jak zarządzać wpływami i wydatkami w firmie.

Finanse w rękach innych osób

Jednak przecież nie tylko szef zarządza finansami w danej firmie, tylko także inne osoby. Oczywiście tutaj trzeba od razu wspomnieć o dziale księgowości.

Dalej będzie to dział kadr. Tu jednak że trzeba podkreślić, że te księgowość w ogóle w zasadzie nie podejmuje decyzji finansowych, zaś dział kadr tylko w ograniczonym zakresie i tylko w niektórych przypadkach np. jeśli zajmuje się on także rekrutacją pracowników. Co więcej w firmie decyzje finansowe podejmuje zarząd a w pewnym ograniczonym stopniu – kierownicy poszczególnych projektów.